Tiņanovs-rakstnieks

1925. gadā Tiņanovs uzrakstīja savu pirmo romānu “Kihļa”

Pirmā romāna pirmais izdevums. 1925.

Romānā “Kihļa” lasītājam priekšā stājas Puškins, Rilejevs, Gribojedovs, kā ari citi spilgti XIX gadsimta pārstāvji, un, protams, galvenais varonis – Vilhelms Kihelbekers.

Turgeņevs pasmaidīja.

Kad visi gāja projām, viņš pateica Vilhelmam draudzīgi un vienlaikus iecietīgi:

– Esmu cieņas pilns pret manas jaunības sapņiem. Bagāta pieredze bieži vien aptur tieksmi pēc labā. Kāda laime, ka mēs vēl neesam pieredzējuši!

Jurijs Tiņanovs,
romāns “Kihļa”

Fragments no romāna “Kihļa”→

Tiņanovam bija lieliski pazīstams tas laikmets, cilvēki, viņu attiecības un mērķi. Zināja par to, ko viņi gribēja sasniegt, un pie kā rezultātā viņus atveda tieksmes.

1927. gadā nāca klajā vēl viens Jurija Tiņanova vēsturiskais romāns – “Vazirmuhtara  nāve”.

Gribojedovs ir lielisks… Jūs to parādījāt tik pārliecinoši, ka, laikam, viņš tāds arī ir bijis. Un ja nav bijis – tagad būs

Maksims Gorkijs

Daiļliteratūra atšķiras no stāstiem nevis ar izdomājumiem, bet ar lielāko, tuvāko un radniecisko cilvēku un notikumu saprašanu, lielāko par to satraukumu. Nekad rakstnieks neizdomās neko skaistāku un spēcīgāku par patiesību.

Jurijs Tiņanovs

Tiņanovs ir ne tikai vēsturisko romānu autors, ne tikai literatūras vēsturnieks un teorētiķis, bet arī ir filmu “Šinelis” (1926.), “СВД” (1927.g., kopā ar J. Oksmanu), “Asja” (1928.) un citu filmu scenāriju autors. Viņš raksta teorētiskus un kritiskus darbus par kino, piedalās literātu un kritiķu polemikā.

H. Heines grāmata izdota 1876.g. Hamburgā.

Juriju Tiņanovu sajūsmināja H. Heines dzeja. Visā sava mūža garumā viņš to tulkoja. Šie tulkojumi ir izcili ar sarežģītu uzmanību dzejas ritmikai, runas vienkāršībai un vieglumam.

Tulkojums un oriģināls →

Vai ir iespējams uzcelt tiltiņu starp pagātni un nākotni, nejauši ielūkojoties tagadnē? Atbildi uz šo jautājumu jūs atradīsiet paskatoties literāro un biogrāfisko, nedaudz fantastisko filmu par Tiņanova dzīvi. Režisore Larisa Ščukina. Piedalās: Nadežda Voronova, Darja Ščukina, Sara Volkova, Miša Fjodorovs. Kinooperators Edgars Ščukins. Rēzekne, Latvija, 2019.g.

Īsmetrāžas filma “Живая душа замирает и бьётся” (RU)

Kopš 2009. gada oktobra, kad svinējām Jurija Tiņanova simt piecpadsmito dzimšanas dienu, Rēzeknes Nacionālo biedrību Kultūras namā dzima tradīcija ik gadu rīkot daiļliteratūras lasīšanas vakarus “Tiņanova rudens”. Lai motivētu lasīt Tiņanova darbus, piedalīties literāros vakaros aicināti skolēni un studenti. Viņi deklamē Jurija Tiņanova un tā laikabiedru darbus latviešu, krievu, vācu un angļu valodās. Šo gadu gaitā tika rīkoti deklamācijas vakari “Jurija un Lidijas Tiņanovu literārais mantojums” (2016.), “Tiņanovs un Cvetajeva” (2017.), “Tiņanovs un Majakovskis” (2018.). 2014., 2019. un 2021. gados notika Starptautiskie teātra festivāli, kur piedalījās izrādes, iestudētas pēc Tiņanova un tā laikabiedru darbiem.